Tavuklu Bamya Yemeği Tarifi

Bamya yemeği, Tavuklu Bamya Yemeği, Bamya yemeği tarifi,

Merhaba;

Hep eller havaya olmaz kek, börek, çörek, kızartma olmaz azıcıkta sağlıklı beslenmek şart öyle değil mi? Bamya küçüklerin sevmediği bir yemek olarak tanınır yapısı farklı tanımlanır ama bir bilseler yapısına uygun pişirildiğinde tadına doyulmaz.

Bamya yemeği konserve den yapıldığı gibi taze olarak etli bamya yemeği, tavuklu bamya yemeği, zeytinyağlı bamya yemeği gibi türlü çeşitlerde uygulanır bana sorarsanız bunların arasında en güzel olanı tavuklu bamya yemeği, taze taze özenle minik şirin bamyaları az kaşınarak pazar tezgahlarından alırsınız eve gelip bir güzel adabına uygun temizleyip az limonlu su ile 2-3 defa yıkar ve suyunu süzdürürsünüz sonrası mı ? biraz dan anlatacağım fakat öncesinde; bamyanın ne kadar sağlıklı bir sebze olduğundan bahsetmeden geçemeyeceğim, benim kızım böyle sağlıklı sebzeler yedikten hemen sonra sorar ben hangi vitaminleri aldım vücuduma nasıl bir katkısı var diye, durun ona anlattıklarımı size de anlatayım nede olsa bamya hem lezzetli hemde diyet bir sebze olduğundan çok tercih ettiğim sebze yemeklerinin başında gelir.
SponsorlarBAMYANIN FAYDALARI

 1. Yüksek lif içerir ve çözünebilir lif oranı yüksek olduğundan metabolik toksinleri yok ederek kalp hastalığı riskini azaltır, vücudumuzdaki zararlı toksinlerin kolaylıkla atılmasına yardımcı olur.
 2. Bamya öncelikle sindirime faydalıdır,ülser gibi müzmin bir rahatsızlığa yakalanma olasılığını azaltır.
 3. Retinayı koruyarak yaşlılık kataraktını önlemek için mükemmel bir sebzedir
 4. Daha önce sindirim sistemini destekleyen koruyan bir sebze olduğunu dile getirmiştim, ayı zamanda stresi de azalttığı için strese bağlı sindirim sistemi bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.
 5. Bağışıklı güçlendirir çünkü yüksek oranda C vitamini içerir.
 6. İçeriğinde yüksek oranda K vitamini mevcuttur, güçlü kemikler oluşması için bulunmaz bir nimettir.
 7. İçeriğinde ki vitamin ve mineraller magnezyum, manganez,demir ve kalsiyum vücudumuz da biriktirdiğimiz minerallerdir bu nedenle sık sık bamya tüketmek sağlıklı ve dinç kalmamızı sağlar.
 8. Bamyanın içerinde yüksek lif bulunduğundan diyet yapanlar için kolay kilo verilmesini sağlayarak aynı zamanda tokluk hissi yaratır.
tavuklu bamya yemeği
tavuklu bamya yemeği

Bamya diye geçme ne faydalı bir besin büyük, küçük – yaşlı, genç herkes ama herkes haftada en az bir öğünde olsa bamya tüketmeli çünkü bamya güzeldir 🙂 yazın bol bol alıp konservesini yapmayı unutmayın nede olsa yazın lezzetlerini kışa taşımak mümkün bamya konservesi tarifine BURADAN ulaşabilirsiniz, çeşitli bamya yemeklerine aşağıdan tek tıkla ulaşarak farklı bamya yemeği tarifleri yapmak mümkün.

 • Konserve bamya yemeği tarifine BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Zeytinyağlı bamya yemeği tarifine BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Bamya Konservesi Tarifine BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Güveçte Bamya Yemeği Tarifine BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Etli Bamya Yemeği Tarifine BURADAN ulaşabilirsiniz

Şimdiki bamya yemeklerinden tarifim ise tavuklu bamya, tavuklu bamya nasıl yapılır?,tavuklu bamya tarifi,

 

Print Recipe
Tavuklu Bamya Yemeği
Bamyanın faydaları saymakla bitmez pek çok faydanın yanı sıra güzel bir diyet sebzesi olan bamyayı çok lezzetli olarak pişirmek mümkün o nedenle bu tarifi mutlaka deneyin ki ailenizdeki tüm bireyler lezzetli ve bir o kadar besleyici bamya yemeğinin keyfini sürsünler.
Hazırlık süresi 15-20 dakika
Pişirme süresi 25-30 dakika
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 15-20 dakika
Pişirme süresi 25-30 dakika
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
 1. Bamyaları adabına uygun şekilde koni biçiminde temizleyin, az limonlu suda 2-3 kez yıkayıp suyunun süzülmesi için süzgeçte bekletin.
 2. soğanın kabuklarını soyup, yemeklik doğrayın tencere koyup kızan yağa soğanları koyun 1 dakika kadar soteleyin, küp şeklinde kestiğiniz tavuk göğsünü soğanlara ekleyip kavurmaya devam edin, 3-4 dakika sonra doğranmış biberleri ekleyip 2 dakika daha kavurup salçayı ekleyin, ve salçanın kokusu çıkana kadar pişirmeye devam edin
 3. kabuklarını soyup küçük olarak doğradığınız domatesi ekleyip ardından bamyaları süzgeçten alıp tencereye ilave edin, 1-2 dakika soteleyin, yarım limon suyunu sıkın ve sıcak su ilave edin suyu bamyanın üzerini geçecek şekilde olabilir tercihe bağlı daha az veya daha çok şekilde ayarlaya bilirsiniz en son tuzunu atıp su kaynamaya başlayınca kısık ateşte 20-25 dakika kadar pişirip ocaktan alın, sıcak olarak servis edin
Recipe Notes

afiyet olsun,
sponsorlar