Güliz’in Çıtır Böreği

Merhaba ;

Geçtiğimiz Cuma günü sevgili Güliz bizi akşam yemeğine davet etti, bize nefis bir sofra kurmuş bu sofrada çıtır çıtır bir börek yemeye doyamadığımız bir börek de bizlere ara sıcak olarak eşlik etti tabi ben durur muyum? hemen aldım tarifini ve sizlerin deneyimlemesi için Kolay Yemek Tariflerinde yerini almasını istedim.

çıtır börek tarifi
çıtır börek tarifi

Daha önce hatırlarsanız sizlerinde çok sevdiği bir başka çıtır börek tarifini vermiştim, bu iki böreğin yapım aşamaları tabi ki farklı ama her ikisi de çıtır çıtır, hazır yufka ile nefis bir çıtırlık da iki ayrı börek.
sponsorlar
Çıtır börek tarifine geçmeden hemen önce biraz eski tariflerime de yer vereyim belki sadece bu börekle yetinmez günlerinize davetlere farlı böreklere de yer vermek istersiniz.

 • Sodalı Börek Tarifine BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Gül Böreği Tarifine BURADAN ulaşabilrsiniz
 • Hazır Yufkadan Börek Tariflerine BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Midye Börek tarifine BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Günlere,Dacetlere Tariflere BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Poğaça Tariflerine BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Genel Börek Tariflerine BURADAN ulaşabilirsiniz
 • İkramlık Tariflere BURADAN ulaşabilirsiniz
 • Doğum günlerine Tariflere BURADAN ulaşabilirsiniz
Print Recipe
Çıtır Börek Tarifi
Çıtır çıtır bir börek hem kolay hemde çok lezzetli bu tarifi, isterseniz buzdolabının dondurucu kısmına pişirmeden de atarak saklayıp zamanı geldiğinde donunu çözdürüp pişirebilirsiniz.
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 45 dakika
Kişi sayısı
adet
Malzemeler
Çıtır Börek İçin Gerekli Malzemeler
Böreğin İç Harcı
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 45 dakika
Kişi sayısı
adet
Malzemeler
Çıtır Börek İçin Gerekli Malzemeler
Böreğin İç Harcı
Yapılışı
 1. İlk yufkayı serin, üzerine sıvı yağı fırça yardımıyla sürün. 2. yufkayı üzerine serin yine yağlayın, 3. yufkayı da serip istediğiniz büyüklerde sigara böreği gibi kesin.
 2. Kestiğiniz böreklerin geniş kısmına iç harcını koyup sigara böreği gibi sarın fakat sigara böreği kadar sıkı olmamalı börek sarar gibi de geniş olmamalı ikisinin ortasında bir sıkılıkla sarın
 3. Geniş bir kaseye su koyup sardığınız börekleri suya batırıp 3 -5 saniye tutup börekleri sıkmadan fazla suyunu süzüp, yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dizin. Üzerine fırça yardımı ile yumurta sarısı sürüp çörek otu veya susam serpip, 180 derece fırında 45 dakika pişirin, her fırın farklı şekilde ısı ile farklı sürelerde böreği pişireceğiniz den üzerinin kızarıp kızarmadığını takip ederek pişirmenizi tavsiye ederim.
 4. Çıtır böreğimiz hazır ister sıcak ister ılık çay eşliğinde veya akşam yemeğinde ara sıcak olarak ikram edebilirsiniz, veya pişirmeden buzdolabında saklayarak pişireceğiniz zaman çıkarıp pişirebilirsiniz dondurucuda saklayacaksanız yumurta sarısını ve çörek otunu pişirme öncesi sürmeyi unutmayın.
Recipe Notes

Afiyet olsun, Çıtır çıtır olan börek tarifine bayılacaksınız.
SponsorlarÇıtır börek tarifi
Kolay Çıtır Börek Tarifi
Çıtır Börek Nasıl Yapılır?