Erikliyle Lezzet Dolsun Sofralar

Uzun yaz günlerine denk gelen Ramazan aylarında en çok susuzluğu hissediyorum uzun saatler tutulan orucumu açmak için tercih ettiğim Erikli suyun kaynağının Uludağ’dan olması, Türkiye’nin en çok tercih edileni olması, yumuşak içimli  damağıma uygun lezzet de olması ve Türkiye’deki açık ara lider su markası olması tercih sebeplerim arasında, ama ben sadece içmek için değil yemeklerime kattığı lezzet içinde Erikli suyu tercih ediyorum.

un çorbası
un çorbası

Bugün sizlere un çorbası gibi basit bir çorba tarifi vermek istiyorum az malzemeli yapımı kolay görünen ama asılında kullanılan malzemeler ile lezzetine lezzet eklediğim bu çorba bizim evde sık pişer bu kadar lezzetli olmasının sırrı ise Erikli su.

Un Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

2 yemek kaşığı tereyağ

2,5 yemek kaşığı tepeleme un

6 su bardağı Erikli su (3 su bardağı soğuk kalanı sıcak olmalı)

Arzu ettiğiniz miktarda tuz ve karabiber

1 yemek kaşığı tereyağ, bir tutam pul biber ve nane

Un Çorbası Nasıl Yapılır

Tereyağını tencerenizde eritin, unu ekleyip rengi dönüp kokusu çıkana kadar kavurup, 3 su bardağı Erikli suyu ekleyin, hızlıca çırpın topaklanmaması için sürekli karıştırmaya dikkat edin.

Un suyun içinde dağılınca 3 su bardağı sıcak suyu ekleyin 5 dakika daha karıştırın tuzunu ekleyerek karıştırıp bir taşım kaynatıp ocaktan almadan 1 dakika önce karabiberini ekleyin ve ocaktan alın.

Tavanıza tereyağını koyup kısık ateşte iyice eritin, üzerine nane ve pul biber ekleyip 30 saniye kızdırıp ocaktan alın, çorbanızı üzerine dökerek sıcak olarak servis edin.

İşte bu kadar basit un çorbası tarifi az malzeme ile nefis bir lezzet çıkıyor ortaya kısa sürede nefis çorbaları tatlandırmanın bir sırrıydı bu biliyorsunuz ben sırlarımı saklamam mutlu aileler için lezzetli yemekler önemlidir.

iftar sofrası
iftar sofrası

Saadet bana yoga öğretirken aynı zamanda yoganın gerekliliklerinden bahseder ve bana söylediği her şey kulağıma küpedir der ki;  su nefes almak kadar değerlidir. Biz de saadetin bu mottosundan  yola çıkarak suyun aslında bizim için ne kadar değerli olduğunu anlatmak amacıyla Görmüş olduğunuz iftar soframızı sevgili komşum ve aynı zamanda yoga öğretmenim olan Saadet ile kurduk ve iftarımızı açtık, çünkü su sadece su değildir kaliteli bir su aynı zamanda size de değer verir, yaşam kalitenizi yükseltmek için Erikli suyu tercih edin sevgilerimle, afiyetle.

erikli su iftar sofrası (44)

Print Recipe
un çorbası tarifi
Kişi sayısı
Kişi sayısı