En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

Merhaba ;
Seyahat sever ben çoğu zaman seyahate çıkmayacaksak bile kendimi uçak bileti ararken bulabiliyorum, ya da eski iş geçmişimden dolayı çoğu zaman arkadaşlarımın danışmak istedikleri seyahatler için çeşitli sorular ile karşılaşabiliyorum bende düşündüm ki; araştırmalarımdan yararlanarak ve çeşitli makalelerden okuduklarımdan sizlere  yön göstermek amacıyla özellikle de yurt dışına çıkacak olanlara en ucuz uçak bileti ve en ucuz konaklama nasıl bulunur bu gün sizlere bu konu ile ilgili detaylı bilgi vermek istiyorum, 
Belki bu güne kadar iş geçmişimle ilgili çok bilgi vermemiş olabilirim, Turizm Otelcilik mezunuyum iş yaşamımın yarısını otellerin satış ve rezervasyon bölümünde seyahat acentelerinin de satış bölümlerinden çalışmamdan mütevellit bu konuyla ilgili işin mutfak bölümünü iyi bilirim, size önerim yeterli derecede İngilizceye sahipseniz ve kendinize güveniniz tam ise  kendi seyahatlerinizi kendiniz daha ucuza organize edebilirsiniz. Bunun için sahip olmanız gerekenler ise araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir ruh, maceracı bir mizaç bir adet diz üstü ve İnternet.
Sponsorlar
Son planladığım seyahatim oldukça uygun ve iki ayrı noktadan yani ülkeden oluşmakta ve Kasım ayı için planladım 2 hafta önce uçak biletlerimi alıp konaklama rezervasyonumu yaptım bile Fransa ve İspanya ülkeri bekle bizi nasip olursa 1 haftalığına organize ettiğim bu yolculukta A dan Z ye tamamen kendim organize ettim çıkış noktamız Bodrum haliyle orada yaşıyorum rotamız şu şekilde Bodrum-İstanbul-Paris-Barselona-İstanbul-Bodrum tüm noktalara seyahatim ise 3 kişi eşim ben ve kızım olacak şekilde toplam uçak maliyetim 1535 Tl 3 kişi için ve şehir içi bağlantılar ara uçuşlar dahil, konaklama ise Paris de 3 gün Barselona da 4 gün olmak üzere 7 gece 8 gün toplam konaklamam ise 7 gece için 2300 tl 4 yıldızlı otellerde tabi ki 3 kişi yani 3835 tl ile seyahatimin büyük bir kısmını oldukça ucuza halletim. siz dilerseniz çok ama çok daha ucuza konaklama ücretini aza indirgeyebilirsiniz, biz Turizmci olduğumuzdan dolayı otel standartlarımız ve beklentilerimizi karşılaması adına 4* dan aşağıda konaklamıyoruz.

ucak bileti
uçak bileti

Şimdi kendi seyahatiniz için ilk iş kendinize uygun bir yer seçin ve tatil döneminizi seçin

 1. Ucuz uçak bileti için en uygun dönem seyahatinizden aylar öncemi olmalı yoksa son dakika uçak biletleri kovalayarak işinize riske mi atmalı?, eğer Avrupa ya gitmek istiyorsanız seyahatinizden yaklaşık 5-6 ay önce uygun bilet araştırmasına girmeli ben genelde uygun uçak bileti bulmak için skysccaner sitesini kullanıyorum çünkü sadece hava yolları değil aynı zaman da uygun uçak bileti satan acentelerin verilerini de kapsıyor, böylelikle en ucuz bilet için kolay bir kapı sağlıyor. Yani ortalama 27 hafta önceden ucuz uçak bileti bulabilme oranınız diğer zaman dilimlerine kadar daha olası.
 2. Türkiye için en uygun ay Mayıs ayı olarak görünüyor bana sorarsanız Mart ve Nisan aylarını da dahil etmek de fayda var çünkü Avrupa da yaşayan emekli Turistleri en çok bu ayları seyahat için değerlendiriyor; dolu gelen uçaklar Türkiye den boş dönebiliyor bu boşlukları doldurmaksa gezmeyi dolaşmayı seven maceracı bizler için iyi bir fırsat.
 3. Eğer uzak rotalara uçmak istiyorsanız son dakika fırsatlarını değerlendirmek önemli çünkü uçuşa 24-48 saat kala genelde uçaklar yer doldurmak için oldukça ucuz fiyatlar çıkabiliyorlar mesela Tayland Bali gibi uzak doğu fırsatları için riske girmeye değer vize hazırlığı çok uzun sürmeyen bu noktalarda bunu göze alabilirsiniz diye düşünüyorum. Tabi ki bu durum esnek tatil günlerine sahip maceracılar için geçerli vaktim bol diyenlere yönelik son dakika fırsatları sizi bekliyor olabilir.
 4. Bazı ülkeler için en ucuz uçak bileti bulma aylarıda farklı Almanya ve ABD için en ucuz bileti Şubat ayında bulurken İspanya için Ocak, Tayland ve İngiltere için Mayıs ayı fiyatları diğer aylara göre daha ucuz olabiliyor.
 5. Diyelim ki bir yeri gezmek istiyorsunuz fakat neresi bilmiyorsunuz cebinizdeki para kısıtlı, o zaman skyscaner’ın bulunduğunuz yerden gidilecek yere olan kısmını HER YERE seçerek hem ucuz hemde keyifli bir seyahat rotası bulabilir hemde işi daha eğlenceli hale getirerek ne çıkacak bahtıma macerasını yaşayabilirsiniz çünkü seyahat ve macera aynı kapıya çıktığında çok daha eğlenceli olabiliyor.
 6. Skyscanner’ın bir başka özelliği ise seçmiş olduğunuz tarifhler için fiyat alarmı kurmanız yani tarihleri kesin ve net olanlar bir e posta bildirisiyle fiyat değişikliğinden anında haberdar olabiliyorlar, o nedenle bir parça bekleyerek gitmeyi arzuladığınız yere daha ucuz uçabilme imkanınız olabilir
 7. En uygun uçak biletini genelde Salı günleri alabileceğinizi biliyor muydunuz ? ayrıca Hafta sonuna nazaran en iyi fiyatlar Pazartesi çıkar rekabet ile Salı günü en düşük fiyatları diğer günlere oranla %20 bulma olasılığına sahip olabilirsiniz.
 8. En ucuz uçak bileti için çok erken uçuş saatlerini tercih edebileceğiniz gibi çok geç saatleri de seçerek diğer saat dilimlerine göre daha çok tasarruf edebilirsiniz.
 9. Şimdi uçak biletlerinin ardından geldik otel rezervasyonuna ben Avrupa için genelde Booking.com‘u tercih ediyorum özellikle Avrupa için çok güzel akıllı fırsatlar, lüks fırsatlar seçeneğinden yararlanabilirsiniz ayrıca bir oteli belirleyerek parası ödemeden rezervasyon yapabilir konaklamanın başlamasına 1 hafta ve ya 1-2 gün kala otel değişikliği yapabilme imkanı mevcut ama sonuç olarak gideceğiniz tarih yüksek bir sezona denk geliyorsa açıkta kalma durumunu da haftalar öncesinden bertaraf ettiğinizi unutmayın, hemen ödeme ile konaklama günü ödeme farkı ise otelden otele değişiyor genelde 100- 200 tl kadar daha yüksek bir fiyat farkı çıkabiliyor ama konaklama en önemlisi ve değiştirilebilir olması bana göre çok önemli konaklama tarihine 1-2 hafta kala daha üst standartlar da  daha iyi bir fiyata otel yakalarsanız rezervasyonunuzu yapabilir eski rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz. bence bu büyük bir avantaj. iptal tarihleri otelden otele değişmektedir, rezervasyon yaptığınızda iptal sürelerine mutlaka dikkat etmelisiniz, yoksa vermiş olduğunuz kredi kartından konaklamanın tamamı veya bir kısmı çekilebilir.
 10. Son durum olan uçak biletini aldık rezervasyonumuzu yaptırdık normal olarak kendi imkanlarımızla gidiyoruz eğer Avrupa ve ya gideceğiniz diğer ülkelerin yollarını barındıran bir navigasyon aracınız var ise mutlaka araba kiralayın çünkü bir transfer ücretine bir araba kiralayarak bulunduğunuz yerde kolaylıkla hareket ve ulaşım imkanı sağlayabilirsiniz.Ben çıktığım tüm yurt dışı gezilerinde arabayı booking.com aracığıyla kiraladım, şehirden şehre fiyatlar değişse de belirli prosedürleri yerine getirdikten sonra kolaylıkla navigasyon aracı ile gideceğiniz yerde seyahat imkanı mevcut tek yapmanız gereken yola çıkmadan önce navigayonunuzun hafızasına öncelikle kalacağınız oteli sonrada gideceğiniz gezeceğiniz yerleri kaydederek işinizi kolaylaştırmanız rotanızı çizmek için bol bol google’ın haritalar kısmını kullanarak doğru güzergahları tercih etmeniz kalabalık şehirlerde otopark durumunu araştırmayı ücretlerine bakmayın unutmayın.
 11. Son dip not belirtmeyi unutmuşum low coast, charter uçuşlarındaki bagaj hakkınıza mutlaka dikkat edin çünkü ekonomik uçuşların genelinde kabin el bagajı ve bagaj hakları kısıtlı olup az bavul ile çıkıp sadece dönüş uçağında ekstra bagaj hakkı almanızı tavsiye ederim, çünkü gittiğiniz yerden illaki bir şeyler alma ihtiyacınız olacaktır, unutmayın bir bilet kadar bagaj hakkı ödemek istemiyorsanız bunu da dip not olarak kulağınıza küpe yapın,

Maceralı ve eğlenceli seyahatler dilerim.
Paris İçin Ucuz Seyahat yazıma BURADAN ulaşabilirsiniz
Gezi İle İlgili Yazılarıma BURADAN ulaşabilirsiniz
Bodrum Yazılarıma BURADAN ulaşabilirsiniz

ucuz ucak
ucuz uçak