Püf Noktaları

Yulaflı kurabiye
Yulaflı Kurabiye

Açıkta unutulan ve bayatlayan bisküviler
Küçük fırın tepsiniz de yeniden ısıttığınız da tazelik kazandığını göreceksiniz..
Bayat Kurabiyeler;
Bayatlayan ekmek ve kurabiyeleri bir kese kağıdına alın kese kağıdına su serptikten sonra fırına verin 10 – 15 dk sonra taptaze olduklarını göreceksiniz
Bayat Ekmekler;
İnce ince dilimleyip üzerine süt serpin ve kızgın yağda kızartın ters çevirip üzerine domates ve peynir yerleştirin üzerine nane ve kekik serpin, bayat eklemeleri lezzetli bir şekilde tüketin afiyet olsun

Açılmakta direnen cam kavanozlar ;
Altına sert bir şekilde vurursanız veya kavanoz kapağını hava aldırırsanız kolayca açıldığını göreceksiniz
Bal Nasıl Saklanır
Bal Kavanozu sıcak olmayan serin ve karanlık bir yerde saklamak gerekir,
Gün ışığı alan bal bozulur, Ayrıca kavanozun kapağı açık kalırsa nem alır tadı acımtırak olur.
Bal Saf mı ? Nasıl Anlaşılır
Balın Saf olup olmadığını anlamak için baldan bir kaşık alıp soğuk suda ezin
Su beyazlaşacak olursa içinde un veya nişasta var demektir.

Tavada Çipura


Balık Kokmayan Yağlar; Balık Kızartırken evin kokması nasıl engellenir
Balık kızarttığınız zaman pişirme yaptığınız yağına limon sıkarsanız yağa balık kokusu sinmez etraf yağ kokmasını engellersiniz.

Omlet Tarifi

Başarılı Omletin Sırrı ;
İyi bir omlet yapmanın ilk kuralı hiç bir zaman 6 dan fazla yumurta kullanılmamasıdır. pişirirken de daima gazlı ocak kullanmalısınız, elektrikli ocaklarda sonuç alamazsınız. Yumurtalar tuz ile beraber iyi çırpmalı bir parça süt ilave ederek lezzetini arttırabilirsiniz.

Bembeyaz Pilav İçin;
Eğer sade pilav pişiriyorsanız, pişirdiğiniz pilavın içine 1-2 damla limon suyu pilavın rengini daha beyazlatılacaktır, Jasmin türü bir pirinç kullanıyorsanız normal ölçülerden biraz daha fazla suya ihtiyaç olabilir.
Beşamel Sos ;
Önceden hazırladığınız bir beşamel sosun üzerinde kalın bir tabaka oluşur, bunu önlemek için üzerine bir parça yağlı kağıt örtün.


Güzel Buzlar için;
Buz kalıplarına suyu koyarken içine nane yaprağı gibi kiraz gibi meyveler koyun böylelikle şık buzlar elde edebilirsiniz
Buzdolabındaki Kötü Kokular;
1 Kase sütü buzdolabına koyun 1-2 gün süreyle bırakın. Süt buzdolabında ki kötü kokuları almış olacaktır.
sonra kullanmadan sütü atın.
veya; Buzdolabındaki yiyecekler zamanla hoş olmayan kokular yaratabilirler. Bunu önlemek için Buzdolabınızın içine vanilyaya batırdığınız bir pamuk koyarsanız, hem kötü kokuyu engellemiş olacaksınız hemde yiyeceklerinize zarar veren kokuları yok etmiş olacaksınız.

Buzdolabınızın İyi Soğutması İçin
İçine bir torba tuz koyun Tuzun dolaptaki nemi alacağını göreceksiniz
Dondurucudaki Etlerin Yapışmaması için ;
Pirzola , biftek köfte gibi etlerin dondurulmadan önce her dilimin arasına yağlı kağıt koyarsanız , birbirlerine yapışmadıklarını göreceksiniz Böylece her seferinde gerekli olan parçayı alabilecek, gerisini dondurucuda bırakabilirsiniz.
Bütün Limonun Saklanması;
Limonları bir kaba doldurup üzerini tamamen tuzla kapatın , veya Limonları su dolu bir kaba alın bu suyu her gün değiştirin, böylelikle limonların kullanım süresini dahada uzatabilirsiniz.
Çaydanlık Temizliği;
Çaydanlığın içine biriken kireç tortusunu engellemek için 15 dakika kadar içinde sirke kaynatın veya kabın içine yumurta kabukları çaydanlığın içine bir süre bırakın kirecin yok olduğunu göreceksiniz.

Çorba Çok Tuzluysa;
Pişirdiğiniz çorbanın tuzunu fazla kaçırdıysanız üzülmeyin bunu telafi etmenin yolu var
Çok tuzlu değilse bir parça şeker işi halledecektir.
Çok tuzluya çorbanın içine patates dilimi atın tuzu emecektir pişince içinden çıkarın.
Yada çorbanın içine gümüş kaşık ve bir bardak dolusu çiğ süt ilave edin 5-10 dk. kısık ateşte pişirin sonra içindeki kaşığı çıkartın.
Dibi Tutan Tencereler İçin;
Yemeği yaktıysanız ocaktan indirdiğiniz tencereyi derhal ıslak bir bezin üzerine oturtun dibine bağlayan yanık tabakası çözülecektir. Tencereyi yıkamak için içine bir parça sirke koyun işinizi kolaylaştırdığını göreceksiniz.

Alüminyum Folyo Kullanımı;
Alüminyum folyonun bir tarafı parlak bir tarafı mattır yiyeceklerin üzerine mat tarafı temas etmelidir, zira parlak taraf oksitlenebilir.

Domatesler Taze Kalsın ;
Pörsümüş domatesleri 30 dk boyunca tuzlu su dolu bir kabın içinde bekletirseniz çok daha güzel göründüğünü göreceksiniz.
Elma Sirkesi ;
Soyulmuş elma kabuklarını atmayın. Bir kavanoza alın üzerini kapatacak kadar kaynatılmış soğutulmuş suyu ilave edin 2 tatlı kaşığı toz şeker ilave edin Kapağını kapattıktan sonra ılık bir yerde bir süre bekletin.

Evde Pasta Hazırlarken;
Lezzetli bir pasta hazırlamak kadar süslemekte çok önemlidir. en çokta özel günlerde pastaların daha göz alıcı olmasına dikkat edilir. Sizde pastanızı kendiniz yapıyorsanız üzerini süslerken çeşitli reçelleri hafifçe sulandırıp sos olarak kullanabilirsiniz.
Hamur İşlerini Servis Etmeden Önce;
Fırından çıkardığınız hamur işlerini özellikle de kekleri servis etmeden önce mutlaka en az 1.5 saat dinlendirmeye bırakmalısınız. Fırından çıkarır çıkarmaz servis yaparsanız içi Hamur kalır ve tadında bir acılık hissedilir.
Devamı ; yakında
Kaynak Lezzet Kitabı.